نحوه تست کمپرسور یخچال

نحوه تست کمپرسور یخچال

۰۹۱۳۰۲۷۹۲۴۱

کمپرسور در یخچال فریزرها قطعه ای بنیادی و مهم است که در صورت بروز هر مشکل و ایرادی مستقیما بر روی عملکرد و بازده دستگاه موثر است.
آمارها نشان می دهد که خوانندگان این پیج از میان مشتریان عزیز که شاهد مشکلی در یخچال خود هستند و یا همکاران جوان تعمیرکار هستند.

در ادامه نحوه تست کمپرسور یخچال را به گونه ای بیان می کنیم که برای همه شما عزیزان قابل استفاده باشد ...

ابتدا اجزا و عملکرد کمپرسور و سپس نحوه عیب یابی و تست کمپرسور را بیان می کنیم.

 

اجزای کمپرسور
۳ قسمت تشکیل دهنده کمپرسور شامل پیستون، سوپاپ ها و میل لنگ است.
میل لنگی که داخل کمپرسور قرار دارد به پیستونی متصل است. پیستون مانند یک تلمبه حرکت کرده و باعث باز و بسته شدن سوپاپ ها شده و گاز را داخل لوله ها به گردش در می آورد. به این ترتیب عمل سرماسازی انجام می شود.

به طور کلی وظیفه کمپرسور فشرده کردن و به جریان در آوردن گاز فریون در لوله های اواپراتور است. این گاز وقتی داخل کندانسور می رود خنک می شود و مجددا به کمپرسور بر میگردد. به همین خاطر است که بر روی بدنه یک کمپرسور یخچال ۳ نوع لوله دیده می شود. لوله های رفت، لوله های برگشت و لوله مخصوص شارژ گاز.


 

اگر با کار نکردن کمپرسور یخچال فریزر مواجه شدید، اولین قدم در تعمیرات، عیب یابی صحیح است.

برای تست و عیب یابی کمپرسور یخچال، چند روش وجود دارد که آن ها را بیان می کنیم:

نحوه تست کمپرسور یخچال

۱) روش تست کمپرسور با اهم متر
ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس با اهم متر مقدار مقاومت دو سر سیم را چک کنید. مقاومت سیم پیچ در کمپرسور خطی در حالت عادی باید ۶ تا ۸ اهم باشد. اگر در این اندازه گیری میزان مقاومت بیشتر یا کمتر از این مقدار باشد نشان دهنده خراب بودن کمپرسور است.

 

۲) روش تست کمپرسور با جریان برق
جریان برق کمپرسور یخچال ۱ آمپر است. اگر به هر دلیلی عیبی در کمپرسور رخ داده باشد، کمپرسور جریانی بیشتر از یک آمپر می کشد.
این مورد ممکن است در اثر افزایش فشار گاز، وجود انسدادی در مسیر عبور گاز و یا خراب شدن خود کمپرسور رخ دهد.

 

۳) روش تست کمپرسور به صورت مستقیم
در این روش توسط یک خازن ۸ میکروفارادی ، کمپرسور را به طور مستقیم به برق وصل کنید و کار کردن یا نکردن کمپرسور را چک کنید.
نکته ایمنی در این روش این است که این کار باید سریعا و در عرض چند ثانیه انجام شود. اگر زمان زیادی طول بکشد خطرناک است.

 

۴) روش تست کمپرسور با توجه ظاهر آن
روغنی که درون کمپرسور قرار دارد باید شفاف، تمیز و به رنگ روشن باشد. می توانید روغن را چک کنید، اگر رنگ آن تیره و کثیف باشد می تواند دلیلی بر خرابی کمپرسور باشد.

 

اگر نتیجه هر کدام از این روش ها، سالم بودن کمپرسور باشد، باز هم باید قسمت های دیگر را بررسی کرد. چون عملکرد سایر قسمت ها می تواند بر کارکرد کمپرسور و در نتیجه عملکرد صحیح و سرماسازی یخچال تاثیر بگذارد.

 

سایر مواردی که باید بررسی و تست شود:
زیاد بودن میزان گاز
وجود یک نشتی گاز
مسدود بودن لوله مویی
سیم کشی بین کمپرسور و برد
سیم کشی کمپرسور
خرابی فن کندانسور
خرابی فن اواپراتور
گیر کردن پیستون کمپرسور


 

شاید با مطالعه این مطلب متوجه شوید که آیا اشکال یخچال فریزر شما در کمپرسور است یا خیر.

البته تعمیرات یخچال فریزر کاری تخصصی است و به دلیل بالا بودن هزینه قطعات و حتی هزینه تعویض دستگاه، بهتر است که تعمیرات یخچال را به کارشناسی مجرب و کارورزیده بسپارید.

اگر تعمیرات تکنسین مربوطه دارای گارانتی کتبی هم باشد چه بهتر! 

دیگر خیال شما عزیزان بابت هزینه ای که متحمل می شوید راحت است. 

 

تماس فوری  ۰۹۱۳۰۲۷۹۲۴۱

در مرکز سرویس ایران با یک تلفن ساده و ثبت پذیرش، می توانید در اسرع وقت از خدمات تکنسین های ماهر و متعهد ما در منزل خود بهره مند شوید.

ما برای رفاه حال شما عزیزان، کلیه مراحل تعمیرات یخچال در اصفهان را در منزل و محل شما انجام می دهیم و اصلا نیازی نیست که یخچال شما به کارگاه منتقل شود.